Розглянемо, які зміни зазнають біоритми наших органів та систем восени.
Широко усім відомий осінній пригнічений стан, відомий у медичному світі як сезонний афективний розлад, або скорочено САР.
Осінь – чудова пора року, але саме на цей час припадає максимальна кількість геомагнітних бур та максимальна аероіонізація повітря, що призводить до зміни електромагнітних полів в атмосфері. Ось чому саме осінь є найважчим періодом року. Про це необхідно знати всім здоровим людям та особливо тим, хто має хронічні захворювання. Профілактичні заходи повинні проводити всі люди старше 40 років та молодші 18 років.
При цьому зниження інтенсивності біологічних процесів та життєвої активності впливають на самопочуття людини вже з початку осені, а в деяких випадках і з кінця літа.
Розглянемо, які зміни зазнають біоритми наших органів та систем восени.
Психологічний стан восени
Відбувається пригнічення психічних функцій, що викликає негативне емоційне сприйняття світу. Від осінньої депресії по статистиці страждають двоє із п'яти людей.
САР характеризується:
- Підвищеною тривожністю.
- Пригніченістю.
- Млявістю.
- Постійною втомою.
- Зниженою концентрацією уваги.
- Низькою працездатністю.
- Переїданням.
- Гіперсонією (пересипанням), що посилюється ввечорі.
Усі ці ознаки характеризують осінню депресію. Влітку САР проходить безсимптомно. Найчастіше САР відзначається у молодого та середнього віку людей.
Основна причина – короткий світловий день, протягом якого шишкоподібна залоза (епіфіз) не встигає виробляти достатню кількість гормону мелатоніну, що регулює біологічні ритми організму.
Фізіологічний стан восени
1. Система крові.
Страждає кровоносна система і потребує підтримки. Науково доведено, що восени відбувається атрофія лімфоїдної тканини. Відзначається:
- Мінімальна вага селезінки.
- Знижується кількість імуноглобулінів α, β, особливо гамма-глобулінів крові.
- Зменшується кількість лімфоцитів і особливо моноцитів.
Всі ці ознаки вказують на більш низьке функціонування імунної системи порівняно з іншими сезонами року. Тому різко знижується реактивність організму та сприйнятливість до інфекцій, особливо до вірусів. Встановлено, що на грип частіше і важче хворіють восени, ніж навесні. Річний пік ангін припадає на жовтень, ревматизм – жовтень-листопад. Найважче протікають інфекційні захворювання, оскільки восени найбільш виражені всі ознаки запалення – максимальні набряки, підвищення температури, гіперемія тощо. У зв'язку з цим важливе застосування:
2. Серцево-судинна система.
1) Ендогенний ритм артеріального тиску має максимальний пік восени. У той же час відзначається збільшення систолічного та діастолічного тиску. Найчастіше погіршується мозковий кровообіг, виникають гіпертонічні кризи, особливо у вересні.
Для осені характерне також підвищення внутрішньоочного тиску. У зв'язку з цим важливо приймати.
2) Усі запальні процеси восени відбуваються частіше та протікають важче. Це пов'язано з такими біоритмічними особливостями:
- Підвищена судинна проникність.
- Максимальна ламкість капілярів.
- До максимуму прискорюється згортання крові.
- Дисбаланс функції кори надниркових залоз.
- Підвищена кількість паличкоядерних нейтрофілів.
3) Восени підвищується рівень холестерину у крові. Саме у вересні-листопаді відбувається посилення захвату холестерину клітинами печінки. Тому важливо включати в осінній профілактичний комплекс, особливо хворим на атеросклероз:
Люцерна (Alfalfa), Локло (Loclo), Лецитин (Lecithin).
4) В осінній сезон спостерігається найбільша загроза виникнення інфарктів міокарда та стенокардії через можливі порушення коронарного кровообігу. Найбільше судинних хвороб відбувається в осінні місяці, особливо у листопаді. Згідно зі статистикою кардіологів та їх аналізом, восени, відзначається більше несприятливих результатів інфарктів міокарда. Пояснюється це тим, що в осінній період пусковий механізм патологічного процесу спрацьовує при поєднанні трьох факторів..
З одного боку, особливості роботи серця:
- Восени знижується коронарний резерв.
- Мінімальна стійкість серцевого м'яза до фізичного навантаження (ось чому більшість інфарктів виникає після дачних осінніх робіт).
З іншого боку, найбільша "вразливість" регуляторних механізмів у цих хворих саме восени пов'язана з впливом великого спектру впливів зовнішнього середовища, що "обурюють" (електромагнітні бурі та інші).
З третього боку – депресивний осінній настрій хворого посилює тяжкість стану.
3. Сечова система.
Восени найчастіші загострення сечокам'яної хвороби. У сечі збільшується концентрація солей. Це пов'язано з наступними змінами:
Підвищується клубочкова фільтрація.
Збільшується прийом помідорів, баклажанів, перцю та інших соленасичених овочів.
Вересень та листопад – місяці ризику камнеутворення. Тому профілактичні курси
Юрай (URY) і
Хлорофіл рідкий(Chlorophyll Liquid) корисні для всіх.
4. Травна система.
Багато хто запитує, чому восени так часто відчуваються болі в області шлунка, виникають гастрити, гастродуоденіти, загострення виразки шлунка і особливо дванадцятипалої кишки. Подібні явища спостерігаються частіше з жовтня до грудня. Відповідь проста: біоритми продукції гастроінтестинальних гормонів гастрину та бомбезину максимально знижуються восени. Адже саме ці гормони мають основну поживну або трофічну захисну дію на слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки..
Тому всі люди, які страждають на хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту в стадії ремісії, мають обов'язково проводити восени профілактику.
4. Нервова система.
1) Стреси та осіння депресія є факторами ризику шлунково-кишкових, серцево-судинних захворювань. Тому регуляторами депресивного стану восени з успіхом можуть бути:
Бджолиний пилок (Bee Pollen), Ейч Ві Пі (HVP), Вісімка (Eight), Нутрі - Калм (Nutri - Calm), Лецитин (Lecithin), Дикий Ямс (Wild Yam), Готу Кола (Gotu Kola).
2) Для підтримки всіх біоритмів, тобто стимуляторами вироблення мелатоніну, загальновизнано є елеутерокок, женьшень, солодка. У зв'язку з цим для підтримки “вічної молодості” особливо восени слід використовувати –
Захисна формула (Defense Maintenance), Бі Пі-Сі (BP-C), Буплерум Плюс (Buplerum Plus), Вітамін Е (Vitamin E), Простата Формула (Prostate Formula), Ачів с Йохімбе (Achieve with Yohimbe).
Узагальнюючи все перераховане, можна дійти висновку:: “Восени бережіть серце і остерігайтесь інфекцій!”
Восени слід менше вживати в їжу гострих приправ та енергетичних та алкогольних напоїв.
Ще є один спосіб стимулювати сезонну перебудову біоритмів восени. Науково встановлено, що пацієнти з осінньою депресією, які мають можливість восени проводити свій відпочинок на півдні, більш благополучно переносили цей період. Так що переносіть свою відпустку на осінь.
Якщо у вас такої можливості немає, тоді восени будуть корисні водні процедури та масаж. Рекомендується вранці приймати контрастний душ, а ввечері – регулюючі ванни з ефірними оліями. Будуть гарні ванни з оліями –
Маслo чайного дерева антибактеріальне (Tea Tree Oil). Важливо, особливо в листопаді, доглядати за ногами та стопами, тому можна використовувати з успіхом у цей час заспокійливий та зволожуючий лосьйон для ніг.